2019. október 25.
Nemrégiben pár napot Debrecenben töltöttem, és csak ámultam-bámultam. A városba az elmúlt években többször visszatértünk ilyen-olyan apropóból, de többnyire munkahelyi elfoglaltságok miatt, és így látóköröm leginkább a Kölcsey Központra és környékére koncentrálódott. Most azonban sikerült egy-két gyöngyszemet is felfedezni a megyeszékhelyen és környékén, amelyek mellett nem tudok – és nem is akarok – elmenni szó nélkül.
Debrecen, ahol nem áll meg az idő
Nézzük először is a várost magát. Igazi debreceni városnézésen talán egy iskoláskori kirándulás alkalmával vettem részt utoljára. A városközpont a Református Nagytemplommal, ami először az eszembe jut Debrecen nevének hallatán, de hogy mennyi más érdekes látnivalót tartogat még a város, vagy mennyi aktív időtöltésre nyújt lehetőséget, azt most kezdem felismerni.
Debrecen jelképe, a Nagytemplom, amely történelmünk szerves részét képezi, ahogy a környék életében is fontos szerepet tölt be a mai napig. Az egyházi események mellett egyháztörténeti kiállítások, orgonakoncertek és zenei rendezvények várják a látogatókat, illetve a templom tornyaiból és a timpanon mögötti részről bármikor megcsodálhatjuk az egész várost. Tudtátok, hogy 2013 óta nemzeti emlékhely? A Református Kollégium, a Déry Múzeum mint a Nagytemplom mellett a legjelentősebb látnivalói kiegészülnek ma már egy Zsidó-negyeddel, – zsinagóga, mikve, vágoda és 2015 nyarára készült el a Holocaust-emlémű – hiszen a Debreceni Zsidó Hitközösség ma hazánk legnagyobb vidéki zsidó hitközössége.

Sétálva a központban folyton csak az járt a fejemben, hova fejlődött az évszázadok alatt ez az egykori mezőváros; mennyi gyönyörű épület és történeti érdekesség található itt; és hogy Debrecen már rég nem az a vidéki város a keleti határ mellett, ami bennem sztereotípiaként élt. Sokkal inkább egy világváros, hatalmas beruházásokkal, fejlesztésekkel; lásd például a rohamosan növekvő utasforgalmat lebonyolító nemzetközi repülőterét. A lehetőségek tárháza szinte végtelen a város útjait látva, ahogy a szemünk előtt válik több területen Budapest vetélytársává. A hangulata – főleg egy késő őszi napsütéses napon – egyenesen lehengerlő, magával ragadó. Kíváncsi vagyok, hogy milyen lehet tavasszal virágba borulva, illatosan és ébredőben a téli szürkeség után; megnézzük! Látogass el te is Debrecenbe, fedezd fel vagy fedezd fel újra magadnak!
Debreceni Egyetem kívül-belül egy kastélyt idéz
Sok éven keresztül számomra az egyetemet a Pécsi Tudományegyetem jelentette, mivel Pécs a szülővárosom. Sosem jutott eszembe Debrecenbe költözni, és itt végezni tanulmányaimat. Mondjuk, ami engem érdekelt, azt teljesen máshol találtam meg. Most azonban lenyűgözött a főépület kívülről-belülről egyaránt; mintha egy palotában vagy kastélyban járna az ember, amely érzéstől nem tagadom, átfutott az agyamon, mi lenne, ha újrakezdhetném.
Mint utazók, vendégek bízom benne, hogy nem felejtetek el kirándulni egyet a Nagyerdőben. Közben mindenképp tegyetek egy sétát az Egyetem főépületéhez, a francia stílusú parkjában érdemes egy kicsit elidőzni a debreceni reformáció alakjainak szobrai közt, és a szökőkútja mellett megpihenni. Tudtátok, hogy él egy hagyomány, mely szerint minden végzős diák megmártózik ebben a szökőkútban?
Ha van lehetőségetek belül is körbenézni, egy letisztult összkép fog fogadni benneteket. Egy olyan épületbelső, amelyben az jutott eszembe az első lépésektől kezdve, hogy melyik oldalról fog mellém lépni egy komornyik, hogy elvegye a kabátomat, vagy mikor tessékelnek be egy elegáns bálterembe egy díszvacsorára, és tulajdonképpen mikor szólal meg a múltszázadvéget idéző keringőre hívogató dallam.



És nem csak az Egyetem található a Nagyerdőben, a város tüdejében… A Nagyerdei Park minden korosztályt szeretettel vár!
Nagyerdei Víztorony, a hangulatfelelős
Ha már a Nagyerdőben járunk, akkor had emeljem ki a legújabb büszkeségét, a Nagyerdei Víztornyot. A ma is működő víztornyot 1913-ban emelték, s a 34 méter magas kilátójából elmerenghetünk az egész környék felett. Belsejében hangulatos kávézó üzemel, folyamatosan kiállításoknak, zenés programoknak ad otthont, de tematikus rendezvényeket is fogad. A nyári időszakban az aktív sport kedvelői kipróbálhatják tudásukat a belső tornyon létesített mászófalon. Adrenalin szökik már csak a látványtól is az ember vérkeringésébe, de bátrabbaknak kihagyhatatlan és nagy élmény. Mi este jártunk itt, így volt szerencsénk a másik hírességét megörökíteni, vagyis a színes fényjátékot, amely varázslatossá, mesebelivé teszi a műemlék épületet. Menjetek el ide, és igyatok meg itt egy forró csokit egy őszi/téli este, megéri a hangulatért!


Zsindelyes Cottage, ahol jó lenni
Debrecen és Nyíregyháza között félúton van egy csodahely, amelyet Zsindelyes Cottage névre kereszteltek. Első látásra beleszerettem ebbe a helybe, ami egyben étterem, rendezvényhelyszín, apartman, múzeum; egy családias környezet, hatalmas természetközeli birtok, ahol – igazuk van a tulajdonosoknak – „jó lenni“.
Pálinkarajongók felkapták most a fejüket? Igen, van köze hozzá. Van egy több szobából álló épület, amelyben a múzeum kapott helyet, és ahol megismerkedhetünk közelebbről a pálinkafőzés tudományával illetve a Zsindelyes pálinkák történetével, a családi vállalkozás fejlődésével.
Ezenkívül egy mesebeli környezet, ha valaki arra a bizonyos Nagy Napra a Zsindelyes Cottage-et választja. Gyönyörű esküvői díszbe tudják öltöztetni mind az éttermet mind a kinti kis tó körüli részt, illetve saját eskető kápolna is a házasulandó pár rendelkezésére áll.
A szobákról is csak röviden annyi szó had essék, – saját megfogalmazásomban – tradicionális modernitás vagy modern tradícionalitás, ami jellemzi őket.
Igazán hangulatos hely egy kis elvonulásra, csendre és nyugalomra vágyók számára, ahol feltöltődik az ember, kitisztulnak a gondolatok, és új energiák születnek.









Hortobágy, az örök varázs
Hortobágy egy fogalom mindenki számára szerintem. Annyit tanultunk róla iskolás éveink alatt, és annyiszor előfordul a magyar irodalomtörténetben, hogy egyszer ide minden magyar bizton ellátogat. Gyerekkorom után hihetetlen volt újra itt lenni.
Ha ellátogatnátok a Hortobágyra, ajánlom figyelmetekbe a Csodahelyek.hu‑n megjelent cikket, amelyben minden fontos és praktikus információt megtaláltok, hogy élményekkel teli, felejthetetlen kirándulásban legyen részetek.
Most – sajnos – nekünk csak kevés idő jutott itt, de ahhoz épp elég, hogy az ősz színeit, a már gyengülő nap utolsó sugarait kiélvezzük, hogy egy igazi gulyást a híres csárdában elfogyasszunk, és hogy a végtelen puszta látképében a lemenő nappal a horizonton elbúcsúzzunk ettől a vidéktől. Nem örökre, az már biztos!




Magyarország tele van kincsekkel, természeti és kulturális értékekkel, sokszor pedig meglepetésekkel. Nekem ilyen volt ezúttal Debrecen és környéke, melyet jó szívvel mondom, időről időre érdemes felkeresi. Van, ami örök és van, ami folyamatosan változik. Debrecen az utóbbiak közé tartozik, és minden érdeklődési körű fiatalt vagy idősebbet tárt karokkal vár, hogy megtapasztalja.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon, és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában